храм
храм
храм

Вести

04.04.2025.

Предавање - Значај Светосавља у српској историји

У петак 04. априла у петој недељи Великог и Часног поста, служили смо Друго бденије са читањем Благовештенског акатиста Пресветој Богородици у целости. Усмеривши наше молитве ка Мајци Божијој за удостојење њеног непрестаног заузимања и посредства пред лицем Спаситеља, примивши благослов и помазање светим уљем, упутили смо се у салу парохијског дома на предавање нашег госта, историчара проф. др. Милоша Ковића - Значај Светосавља у српској историји.

У име парохије и свих присутних, старешина храма, отац Јован Рајак, поздравио је и благословио нашег предавача и вечерашње сабрање и највио тему о Светосављу и његовом значају из предајнске перспективе.

„Ваља нам изнова откривати ко смо и шта смо, ту је место и ту је тема Светосавља.“ – започиње др Милош Ковић своје предавање истичући да се у срцу нашег српског предања налази Свети Сава. „Светосавље је један свеобухватни поглед на свет “ каже наш саговорник и цитира речи Владике Николаја Велимировића „Светосавље није друго до Православно Хришћанство српског стила и исуства, изражено у богоугодним личностима, првенствено у Светом Сави Немањином. “

У наставку предавања могли смо чути какав је то завет који су нам оставили Свети Сава и Симеон као и подсећање да ћемо као народ опстајати све док се у том завету подвизавамо и служимо му. Потом нас пореди са Израиљем из Старог завета истичући борбу јеврејског народа да остану у завету са Богом и подвлачећи да кад год су га напуштали, бивали су напуштени и поражени.

Он истиче и Доментијана, ученика и биографа Светог Саве, који српски народ назива „новим Израиљем“ а Светог Саву пореди са Мојсијем јер нас доводи у срце Светосавља односно у центар живљења и исповедања живе и праве вере, Православља.

Нови Завет је међутим много дубље определио Светосавски завет, објашњава професор, јер овде Свети Сава оставља све и иде за Христом, жртвујући себе за Царство Небеско и за оне које воли, сведочећи самога Бога својим животом, што уједно представља окосницу завета који нам оставља у аманет.

Професор своје предавање наставља кроз многобројне цитате домаћих и страних аутора, народних песама, прича из усменог предања описујући ток Светосавља кроз векове, изазове, падове али и обнављање и васкрсење нас као Савиних наследника. Тренутно се, како наводи наш гост, одвија незабележена обнова Светосавља. Приметна је велика присутност младих људи на Литургијама, читаве породице се причешћују, храмови су пуни. Ипак својом убедљивом већином Срби више маре за овоземаљске ствари јер су и даље шопинг центри пунији од цркава.

Више од сат и по времена окупљени народ је нетремице слушао нашег излагача који је на почетку и на крају предавања подвукао да је Светосавски завет завет Небескоме Царству, да најдубља тајна Светосавља лежи у приношењу себе на жртву, попут Спаситеља нашег Исуса Христа, Господу Богу и ближњему своме. Без тога нема ни двига ни отачастољубља поручује професор Ковић.

Изразивши још једном радост и задовољство због свечаног и молитвеног духа којим смо га дочекали као заједница и након неколико питања на вечерашњу тему, наш предавач је завршио своје излагање. За следећу недељу најављен је протојереј-ставрофор Милорад Голијан који ће по први пут у нашем храму држати предавање.